Izbirni predmeti

Izbirni predmeti v šolskem letu 2017/18

Splošno: obvezni izbirni predmeti in neobvezni izbirni predmeti

Poleg obveznih predmetov osnovna šola izvaja pouk obveznih izbirnih predmetov za učence 7., 8. in 9. razreda in pouk neobveznih izbirnih predmetov, za učence od 4. do 9. razreda.

Neobvezni izbirni predmeti

V 4., 5. in 6. razredu se razpišejo neobvezni izbirni predmeti: drugi tuj jezik – nemščina, umetnost – filmska umetnost, računalništvo, šport, tehnika.

V 7., 8. in 9. razredu se razpiše pouk tujega jezika – francoščina. Letos ponujamo francoščino 1 in francoščino 2 (za učence, ki nadaljujejo)

Neobveznega izbirnega predmeta ni potrebno izbrati. Več o neobveznih izbirnih predmetih lahko izveste na spletnih straneh Ministrstva za šolstvo.

Obvezni izbirni predmeti

V 7., 8. in 9. razredu lahko učenci z izbirnimi predmeti sooblikujejo svoj učni program. Učenci izberejo 2 uri pouka izbirnih predmetov tedensko, lahko tudi 3, če s tem soglašajo njihovi starši. Izbirni predmeti se izvajajo po 1 uro tedensko, razen nemščine, ki se izvaja po 2 uri tedensko. Če učenec izbere kot izbirni predmet nemščino, je s tem že izbral dve uri izbirnega pouka tedensko in mu ni potrebno izbrati še enega predmeta, če si tega ne želi.

Ocene in izostanki

Izbirni predmeti so obvezni del pouka, če učenec neopravičeno ne obiskuje izbranega izbirnega predmeta, dobi neopravičeno uro. Tudi izbirni predmeti se ocenjujejo s številčnimi ocenami od 1 do 5. V primeru, da je učenec ocenjen z oceno 1 (nezadostno), ima popravni izpit.

Oprostitev

Učenec, ki obiskuje glasbeno šolo z javno veljavnim programom, je na željo staršev lahko oproščen sodelovanja pri izbirnih predmetih.

Po junijskem roku za vpis v glasbeno šolo starši vložijo na šolo pisno vlogo z dokazili (potrdilo o vpisu v glasbeno šolo) za oprostitev sodelovanja pri izbirnih predmetih. O oprostitvi odloči ravnatelj. Učenec je lahko oproščen celoti ali le pri 1 uri tedensko. To ne pomeni, da učenec ne sme obiskovati izbirnih predmetov, če se sam tako odloči.

Termini in spremembe

Učenec mora do maja izbrati izbirne predmete, ki jih želi obiskovati v naslednjem šolskem letu. Učencem svetujemo, da s starši in v dogovoru z učitelji skrbno pregledate ponudbo obveznih izbirnih predmetov in se prijavite na predmet, ki vas veseli in pri katerem se boste z veseljem učili in ustvarjali. V začetku šolskega leta 2015/16 se lahko učenci izjemoma prestavijo, če je v skupini prosto mesto in je sprememba možna glede na urnik in število v skupinah. Zato je premišljena izbira predmeta zelo pomembna.

Učna gradiva

Za nekatere izbirne predmete bodo učenci potrebovali tudi delovne zvezke ali drugo gradivo (prilagamo okvirne cene).

Obvezni izbirni predmet nemščina 1 – interaktivno gradivo, delovni zvezek (18,90 €)

Obvezni izbirni predmet nemščina 2 – delovni zvezek VIR 2 (15 €)

Obvezni izbirni predmet nemščina 3 – delovni zvezek VIR 3 (15 €)

Obvezni izbirni predmeti obdelava gradiv za materiale les (13 €), kovine (13 €) in umetne snovi (13 €)

Neobvezni izbirni predmet francoščina – delovni zvezek (12 €)

Navodilo:

Pojdi na internetno stran www.lopolis.si

Zgoraj desno vpiši uporabniško ime in geslo. Izberi MOJA ŠOLA, nato pa IZBIRNI PREDMETI. Prikazala se bo stran na kateri lahko izbereš predmete.

V tabelo vpiši izbirne predmete, ki jih imaš med spodaj predlaganimi, na naslednji način:

1. V prvi stolpec “Izbrani predmeti” vpiši najbolj želene. Izberi dve uri pouka izbirnih predmetov tedensko, lahko pa tudi tri ure, če s tem soglašajo tvoji starši. Soglasje izrazijo s podpisom spodaj. Vsi izbirni predmeti se izvajajo po eno uro na teden, razen tujih jezikov (nemščina), ki sta ji namenjeni po dve uri.

V drugi “Rezervni predmeti” pa predmete za zamenjavo v primeru, če za katerega izmed želenih predmetov ne bo dovolj interesa in se ne bo izvajal.

Za več informacij o posameznem predmetu povprašajte učitelje ali pa se obrnite na svetovalno delavko Dženi Rostohar.

Učenci lahko za šolsko leto 2017_2017 izbirajo med naslednjimi obveznimi izbirnimi predmeti:

7. razred 8. razred 9. razred
Nemščina I Nemščina II Nemščina III
Romska kultura Romska kultura Romska kultura
Logika Logika Logika
Verstva in etika Verstva in etika Verstva in etika
Matematična delavnica 7 Matematična delavnica 8 Matematična delavnica 9
Urejanje besedil Računalniška omrežja Multimedija
Vzgoja za medije – RADIO Vzgoja za medije – RADIO Vzgoja za medije – RADIO
Gledališki klub Gledališki klub Gledališki klub
Ansambelska igra Ansambelska igra Ansambelska igra
Izbrani šport – nogomet Šport za sprostitev Šport za zdravje