Generalna skupščina ZN se je odločila, da se bo od leta 2002 mednarodni dan miru vsako leto praznoval 21. septembra, ko naj bi ljudje slavili mir. Skupščina je razglasila, da se bo v prihodnje mednarodni dan miru praznoval kot dan svetovnega premirja in nenasilja, ter povabila narode in ljudi, naj na ta dan spoštujejo prekinitev sovražnosti. Ta dan naj bi povsod orožje utihnilo. Humanitarne organizacije na ta dan premirja oskrbijo s hrano ljudi na vojnih območjih, izvedejo cepljenja otrok in podobno.

Tudi na naši šoli smo obeležili dan miru. Učenci so risali golobe miru, pisali misli o miru, zapisali želje za otroke na vojnih območjih, risali, ustvarjali… Z učitelji so se pogovarjali o miru, si ogledali nekaj kratkih filmčkov, poslušali pesmi, ki govorijo o miru.

Vabimo k ogledu izdelkov na oglasnih deskah ob vstopu v šolo.

Tudi v 2. c so se pogovarjali o MIRU. Učiteljica je zapisala razmišljanja učencev.

MIR pomeni:

 • DA JE TIŠINA
 • DA IMAM SVOJ MIR
 • DA NE LEZEJO ZA MANO.
 • DA DELAŠ V MIRU.
 • DA SE TI NE MUDI.
 • DA SI SAM.
 • DA SE NE BI DVE DRŽAVI BORILI.
 • DA SE PODIŠ.
 • DA SE NE PORIVAMO.
 • DA SE NE KREGAMO.
 • DA SE UMIRIŠ.
 • ČE SE JOKAŠ, DA SE UMIRIŠ.
 • DA NI VOJNE.

Zaključek so zapisali skupaj na pobudo učiteljice in vprašanje kako se počutimo, kadar živimo v miru?: KADAR JE MIR SE POČUTIMO VARNE, MOČNE IN SVOBODNE.

Na vprašanje, ali je Slovenija mirna država, so se strinjali, da pri nas ni vojne. Je pa eden od učencev razložil, da po njegovem mnenju Slovenija na nek način ni mirna država, ker se mu zdi, da se ljudje in otroci težko umirijo. (Zanimivo razmišljanje sedemletnika.)