Mediacija
Pokukajmo v mediacijo
S kratkim filmom smo vrstniški mediatorji osvežili postopek mediacije.
Če se vam zdi, da se je o kakšni zadevi vredno pogovoriti v mediaciji, nas poiščite.
Degustacija mediacije
Na sobotni šoli, 24. 11., smo izvedli delavnico degustacija mediacije. Kar nekaj učencev jo je poskusilo – v igri vlog so lahko spoznali proces vrstniške mediacije in rešili spor z vrstnikom.
Mediacija
Mediacija je proces, v katerem dve strani, ki sta v sporu, s pomočjo nevtralne tretje osebe (ali dveh) poskušajo razrešiti nastalo situacijo. Poudarek v procesu je na pripravljenosti za razreševanje, prostovoljnosti in zaupnosti.
Postopek mediacije je prostovoljen: samo če sta se učenca, vpletena v spor, za mediacijo odločila sama, sta lahko uspešna pri reševanju.
Vse, kar se dogaja v mediaciji, je zaupno in se ne razkrije nikomur, razen če se udeleženci ne dogovorijo drugače.
Mediator je posrednik v sporu. Lahko je vrstnik ali odrasla oseba. Mediator ne posega v reševanje problema, čeprav ponudi potrebno pomoč. Ni na nobeni strani in ne svetuje. Njegova naloga je, da udeležencema pomaga pri pogovoru in dogovoru. Tudi on ne sme o tem, kar se je dogajalo na mediaciji, povedati nikomur, razen če se ne dogovorijo drugače.
Na šoli smo predvideli, da se bodo mediacije izvajale v knjižnici. Če bi bila knjižnica zasedena, se lahko izvajajo v kabinetu DSP (Dženi), lahko pa tudi v kateremkoli razredu.
Mediacijo lahko izvajajo vsi mediatorji – učitelji ali vrstniški mediatorji.
Za vsako mediacijo posebej je potreben dogovor, kdaj se bo izvajala.
Vrstniška mediacija
Pri vrstniški mediaciji je proces mediacije v celoti v rokah učencev.
Izvajajo ga učenci za učence. Mediator je torej nekdo izmed učencev. Kdo so vrstniški mediatorji na šoli?
Izobraževanje za vrstniškega mediatorja traja 40 ur – 12 srečanj po dve uri in mediatorski tabor, ki poteka od petka do nedelje.
Srečujemo se na šoli ob petkih, tabor pa bomo organizirali skupaj z OŠ Velika Dolina, Brežice in Cerklje ob Krki.
Vrstniški mediatorji imajo mentorje, s katerimi se lahko pogovorijo in osvetljujejo vprašanja in težave pri mediiranju.
Mediacija je oblika reševanja sporov.
Učenci, ki so se sprli ali težave ne morejo rešiti sami, se lahko s pomočjo tretje osebe – mediatorja, pogovorijo in ugotovijo, kje so točke njihovega spora. Povedo svoja mnenja, težave in izrazijo svoja čustva ter poskušajo najti rešitev, s katero bodo vsi zadovoljni.
Na šoli smo začeli z mediacijo v šolskem letu 2007/08 – z izobraževanjem dveh šolskih mediatork in prvim osnovnim izobraževanjem za učitelje.
Še vedno lahko arhiv informacij o mediaciji na šoli vidite na blogu.