7. aprila, se po vsem svetu obeležuje Svetovni dan zdravja. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) letos praznuje 75 let delovanja. V ospredje postavlja slogan “Zdravje za vse”.

Obletnica prinaša trenutek, ko se ves svet ozre na pretekle uspehe na področju javnega zdravja in se skupaj z znanostjo, rešitvami in solidarnostjo loti prihodnjih izzivov v dobrobit zdravja vseh ljudi.

Dosežki na področju javnega zdravja v zadnjih sedmih desetletjih, ki so izboljšali zdravje, blaginjo in kakovost življenja ljudi po vsem svetu, so dobro znani: izkoreninjenje bolezni črnih koz, odprava ali skorajšnja odprava petih tropskih bolezni, skoraj univerzalno cepljenje otrok, zmanjšanje števila primerov otroške paralize za 99 %, vodilna vloga pri prvem cepivu proti malariji, razvoj novih pristopov za nadzor tuberkuloze, zagotavljanje dostopa do varne vode več milijardam ljudi in drugo.

Iz vsega storjenega na svetu lahko povzamemo, da le zdrava življenjska okolja lahko spremenijo življenja ljudi.

Tudi naša šola se trudi gojiti zdravo življenjsko okolje na področju duševnega in telesnega zdravje z uzaveščanjem o uravnoteženi in raznoliki prehrani, več popite vode v dnevu, dovolj spanja, izboljševanja medsebojnih odnosov, strpnosti, vključevanja aktivnosti v učni proces, ob katerih prekinjamo sedenje, se sprostimo in drugo.

Zato smo povabili vse učence, da skupaj z učitelji obeležijo letošnji svetovni dan zdravja s poligonom zdravja – s poligonom gibanja in sprostitve. Utrinke si lahko pogledate na naslednji povezavi: https://youtu.be/ZXlYvySheH8

Spodbujamo k takšnim in drugačnim zgodbam o zdravju, ki ne govorijo samo o vključevanju zelenjave v prehrano in kako zdravo zrasti … ampak govorijo tudi o tem, kako se lahko s skupnimi aktivnostmi na šoli združimo veliki in mali v dnevu. Takšne zgodbe so nam vsem v navdih, krepijo odnos do sebe in do drugih, ustvarjajo prijetnejše počutje na šoli, bolj zbrano učenje in so delčki v mozaiku za zdravo življenje.

Tim Zdrave šole